ریزش موموهمه

جلوگیری از ریزش مو با روشهای تضمینی

یکی از مواردی که در زیبایی انسان اهمیت بسیاری دارد، مو است. بنابراین کاهش حجم مو در افراد ایجاد نگرانی میکند. برای جلوگیری از ریزش مو روشهای مختلفی وجود دارد. از خوراکی های مختلف گرفته تا فعالیت های روزانه که به آنها به صورت کامل میپردازیم.

روی سر هر شخص به صورت میانگین بین 100 هزار تا 150 هزار عدد مو وجد دارد. ریزش 100 تا 150 عدد مو در روز اصلا جای نگرانی نداشته و کاملا طبیعی است. اما زمانی که از این مقدار بیشتر شده و باعث کم حجم شدن موها میشود ، احساس خطر میکنیم. با مجله ی تخصصی پوست ، مو و ناخن زیباشیم همراه باشید تا این موضوع را بررسی کرده و در نهایت روش های طبیعی و تضمینی حل این مشکل را معرفی کنیم.

در مقاله زیر چه خواهید خواند ؟

 • جلوگیری از ریزش مو ؛ شناخت دلایل
 • دلایل ریختن مو
 • رژیم غذاییتان را اصلاح کنید
 • جلوگیری از ریزش مو با روش های خانگی
جلوگیری از ریزش مو

جلوگیری از ریزش مو ؛ شناخت دلایل

جلوگیری از ریزش مو اهمیت همان چیزی است که در این مقاله میخواهیم راجع به آن صحبت کنیم اما قبل از آن اجازه دهید تا شما را با دلایل مختلف ریزش مو آشنا کنیم.

جلوگیری از ریزش مو

دلایل ریختن مو

در صورتی که احسا میکنید موهای شما کم پشت شده اند و یا در حال ریزش هستند باید بدانید که این موضوع میتواند دلایل مختلفی داشته باشد. این دلایل عبارتند از :

 • وراثت
 • فشار جسمی
 • استفاده بیش از حد از ویتامین A
 • بالارفتن سن
 • استرس
 • بارداری
 • بیماری های قارچی و یا عفونت
 • سندروم تخمک پلی کیستیک
 • استفاده از داروهایی که سبب ریختن مو میشوند
 • استفاده از وسایل مختلف آُسیب زننده به مو مانند اتو یا سشوار کشیدن بیش از حد
 • کمبود مواد پروتوئینی
 • فشار های احساسی
 • کم خونی
 • کم کاری تیروئید
 • کاهش وزن شدید
 • شیمی درمانی
 • استروئیدهای آنابویک
 • مصرف قرص های ضد افسردگی

وراثت

وقتی پای وراثت در میان باشد، جلوگیری از ریزش مو تقریبا کاری بیهوده است. شاید در ذهن شما این سوال پیش بیاید که چرا خانم ها دچار موضوع ارث بری نمیشوند؟

در جواب باید بگوییم که در خانم ها به دلیل ترکیبات ژنتیکیشان ، موضوع ریزش مو موروثی تقریبا وجود ندارد. 

جلوگیری از ریزش مو

فشار جسمی

از جمله مواردی که میتواند در ریزش در موها شود، فشار جسمی است.

هر گونه ضربه ی فیزیکی مانند:جراحی، تصادف ماشین، بیماری شدید، و یا حتی آنفولانزا می تواند باعث ریزش موی موقتی شود ، این امر باعث تحریک گونه ای از ریزش مو به نام جریان تلوژن نیز می شود.

مو دارای یک چرخه ی عمر منظم است.

 1. مرحله ی رشد
 2. مرحله ی استراحت
 3. مرحله ی ریزش

دکتر گلاشور متخصص پوست در نیویورک می گوید:«هنگامی اتفاق استرس زایی برای تان رخ می دهد، می تواند بر چرخه ی موی تان تأثیر بگذارد و مو را به مرحله ی ریزش سوق دهد.»

ریختن موها،  معمولاً 3 تا 6 ماه پس از ضربه اتفاق می افتد.

استفاده بیش از حد از ویتامین A

یکی دیگر از کارهایی که برای جلوگیری از ریزش مو باید انجام شود، کنترل میزان مصرف ویتامین A  است. طبق تحقیقات انجام شده در آمریکا ، مصرف زیاد مواد غذایی و مکمل هایی که دارای مقادیر زیاد ویتامین آ هستند به ریختن موها کمک میکند.

بالا رفتن سن

دیدن ریزش یا کم پشت شدن مو در سنین 50 یا 60 سالگی در زنان اصلا چیز عجیبی نیست. متخصصان دلیل اینکه چرا این اتفاق می افتد را نمیدانند. سوال اینجاست که چه باید کرد؟

افزایش سن از جمله مواردی است که از نظر متخصصان نیاز به درمان کردن ندارد والبته توصیه نیز نمیشود. آنها زنان را به استفاده از جایگزین های زیبایی مانند روسری، کلاه گیس، اکستنشن و مدل های مویی که روی نقاط خالی را می پوشانند، تشویق میکند.

جلوگیری از ریزش مو

استرس

از جمله موارد مهمی که باعث بروز ریختن مو میشود ، استرس است. ریزش های مویی که در اثر استرس ایجاد میشوند به طور کلی سه دسته هستند :

 • اختلال موکنی
 • طاسی منطقه‌ای
 • تِلوژن اِفلوویِم ( اختلال پوست سر به صورت نازکی و ریزش موها، ناشی از ورود پیش از موعد مو به مرحله‌ی تلوژن، یعنی مرحله‌ی استراحت فولیکول‌های مو).

نکته ی مهم و البته خوشحال کننده در مورد ریزش موها با استرس ، دائمی نبودن آن است. بنابراین می‌توانید با یوگا، تمرین‌های تمرکز (مدیتیشن) یا هر ورزش فیزیکی دیگر، این موضوع قابل کنترل است.

بارداری

در دوران بارداری ، معمولا خانم ها ریزش شدید مو را تجربه میکنند. این موضوع بسیاری از آنها را نگران میکند. اگر شما جزو این دسته از افراد هستید باید بگوییم نیازی به انجام کارهایی برای جلوگیری از ریزش مو و یا درمان آن نیست. بعد از اتمام دوران بارداری این مشکل برطرف خواهد شد.

استفاده از ابزار و مواد شیمیایی حالت‌دهنده

بسیاری از افراد برای صاف کردن موها از ابزار حالت‌دهنده استفاده می‌کنند. استفاده از اسپری‌های حاوی مواد شیمیایی برای رسیدن به سبک موی دلخواه هم کاملا رایج است. اما باید بدانید که استفاده از حرارت و مواد شیمیایی، بافت مو را از بین می‌برد و آن را مستعد آسیب می‌کند. تحت فشار قرار دادن و محکم بستن مو در انواع سبک‌های آرایش مو هم می‌تواند ریشه‌ی مو را تحت تأثیر قرار دهد و سبب ریزش آن شود.

بیماری‌های قارچی و عفونت

ریختن موها می‌تواند ناشی از عفونت‌ها هم باشد. عفونت‌های قارچی مانند درماتوفیتوز (کرم حلقه‌دار) می‌تواند دلیل اصلی ریزش در موی سر باشد.

درماتوفیتوز به شکل کورک آغاز می‌شود و به تدریج پخش می‌شود و منجر به نواحی طاس روی پوست سر می‌شود.

سندروم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS)

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) ،یک عدم تعادل دیگر در هورمون های جنسی زنانه و مردانه است. میزان بالای آندروژن ممکن است باعث کیست تخمدان، افزایش وزن، ریسک بالای دیابت، تغییرات در دوره ی قاعدگی، ناباروری و کم پشتی مو شود.از آنجایی که هورمون های مردانه در PCOS بیش از حد نمو پیدا می کنند، ممکن است زنان موهای خشن در صورت و بدن را تجربه کنند.

سوال اینجاست برای جلوگیری از ریزش مو در این شرایط، انجام چه کاری درست است؟ درمان PCOS می تواند عدم تعادل هورمون ها را درمان نموده و یا به بازگشت این تغییرات کمک کند ؛ درمان ها شامل رژیم غذایی، ورزش، قرص های ضد بارداری و هم چنین درمان های خاص برای کاهش ریسک ناباروری یا دیابت است.

استفاده از داروهایی که سبب ریختن مو میشوند

داروهای خاصی وجود دارند که می‌توانند سبب ریزش شدید مو شوند. داروهایی که برای درمان عفونت‌ها یا عدم تعادل‌های هورمونی مصرف می‌شوند، در برخی از موارد، می‌توانند ریزش مو را تحریک کنند. اگر پس از مصرف یک داروی خاص، شاهد ریزش شدید موی خود شدید، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

جلوگیری از ریزش مو

استفاده از وسایل آسیب زننده به مو مانند اتو یا سشوار کشیدن بیش از حد

از جمله مواری که در بین افراد به خصوص جوان ها شایع است، استفاده از وسایل مختلف برای حالت دادن به موهاست. این وسایل شامل موارد زیر میشوند :

 • اتو کشیدن بیش از مو
 • سشوار کشیدن بیش از حد موها
 • سشوار کشیدن با باد داغ
 • استفاده بیش از حد از تافت ، ژل مو و چسب مو

مو پروتئین خالص است و حرارت بالا به پروتئین مو آسیب می‌رساند. اجازه دهید بعد از حمام و شستشوی مو، خودشان به صورت طبیعی خشک شوند تا پروتئین و همچنین تارهای مو استحکام بیشتری پیدا کنند و با محیط بیرون در تبادل قرار گیرند.

در صورتی که میخواهید از دستگاه های حرارتی برای حالت دادن به مو ( صاف کردن و یا فر کردن ) استفاده کنید ، سعی کنید هر 10 ثانیه محل قرار گیری دستگاه را جابه جا کنید.

استفاده ی درست و به اندازه از وسایل زیبایی مو ، میتواند به شما در جلوگیری از ریزش مو کمک زیادی کند.

کمبود مواد پروتوئینی

با توجه به آکادمی پوست و مو آمریکا، اگر در رژیم غذایی تان پروتئین کافی دریافت نکنید، ممکن است بدن تان با متوقف کردن رشد مو، کمبود پروتئین را جبران نماید.گفته می شود که این امر پس از دو تا سه هفته پس از کاهش دریافت پروتئین اتفاق می افتد.

کمبود مواد مغذی

اگر در بدن شما کمبود یک ویتامین یا ماده‌ی معدنی وجود داشته باشد، قطعا موهای شما آسیب خواهند دید. پروتئین نیز برای داشتن موهای قوی و سالم حیاتی است. بنابراین، حتما در رژیم غذایی خود، میزان درستی از پروتئین، ویتامین‌ ها و مواد معدنی را بگنجانید. این کار کمک بسیار زیادی به جلوگیری از ریزش مو میکند.

جلوگیری از ریزش مو

فشار های احساسی

از جمله مواردی که میتواند به ریختن موها کمک کند فشار های  احساسی هستند. از فشار ها میتوانند از ناشی از طلاق ، از دست دادن یک شخص عزیز و یا حتی نگه داری از افراد پیر و سالخورده و ناراحتی مشاهده کردن فشارهای دوران کهولت سن باشد.

این موضوع در بسیاری از موارد دچار ایجاد مشکل نمیشود، بلکه این عارضه را تشدید میکند.

کم خونی

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که تقریبا از هر 10 زن مابین 20 تا 49 سال، یک زن به دلیل کمبود آهن (متداول ترین نوع کم خونی) مبتلا به کم خونی است، که به سادگی یکی از دلایل ریختن موها می باشد ؛ برای اطمینان خاطر  از ابتلا به این نوع از کم خونی و جلوگیری از ریزش مو، باید آزمایش خون انجام دهید.

کم کاری غده ی تیروئید و جلوگیری از ریزش مو ها

وظیفه غده ی تیروئید در بدن ترشح هورمون های مربوط به سوخت و ساز و همچنین رشد است. در صورتی که شخصی دچار عارضه کم کاری تیروئید باشد، همین موضوع میتواند در نهایت به کاهش حجم موها ختم شود.

برای اطمینان از این موضوع باید به پزشک مراجعه کرده و طی آزمایشاتی که انجام میشود از سلامت این غده ، اطمینان حاصل کنید.

جلوگیری از ریزش مو

کاهش وزن شدید

اگر خاطرتان باشد کمی بالاتر گفتیم هرگونه فشار به بدن میتواند باعث بروز ریزش مو شود. این موضوع در مورد کاهش وزن شدید نیز صدق میکند. افرادی که در مدت زمان کوتاهی وزن قابل توجهی را کم میکنند احتمالا بدنشان را از خودن بسیاری از مواد مورد نیاز و ویتامین ها منع کرده اند.

بنابراین طبیعی است که این مشکل به وجود بیاید. بسیاری از متخصصان بر این باور هستند که برای جلوگیری از ریزش مو  که در اثر کاهش وزن شدید ایجاد میشود ، علاوه بر اصلاح رژیم غذایی باید به مدت 6 ماه صبر کنید تا این مشکل برطرف شود.

شیمی درمانی

بعضی از داروهایی که برای مبارزه با سرطان مورد استفاده قرار می گیرند، متاسفانه باعث ریزش مو می شوند. سلول هایی که به سرعت در حال رشد هستند را از بین می برد. سلول های با رشد سریع، مانند سلول های سرطانی و سلول های مو.»

استروئیدهای آنابویک

اگر از استروئید های آنابولیکی (نوعی که ورزشکاران برای ساخت عضله از آن سو استفاده می کنند) استفاده می کنید، بنا به گزارش آکادمی پوست و مو آمریکا،ریزش مو شما را تهدید می کند.

برای جلوگیری از ریزش مو ، مصرف این استروئیدها را قطع کنید تا کم کم عوارض آن نیز از بین بروند.

جلوگیری از ریزش مو

مصرف قرص های ضد افسردگی

بعضی از قرص ها هستند که مصرف آنها در نهایت به ریزش موها منجر میشود. از جمله معروف ترین های آنها، قرص های رقیق کننده ی خون و داروهای کاهش فشار خون معروف به بتا بلاکرها هستند. از انواع داروهای دیگری که می توانند باعث ریزش مو شوند، میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • متوترکسات
 • لیتیوم (برای اختلال دوقطبی)
 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی
جلوگیری از ریزش مو

رژیم غذاییتان را اصلاح کنید

برای جلوگیری از ریزش مو یکی از مهمترین کارها ، اصلاح رژیم غذایی است. مواد خوراکی بسیاری هستند که در صورت اضافه کردن آنها به برنامه غذاییتان میتوانید به طور چشمگیری از ریزش موها جلوگیری کنید.

جلوگیری از ریزش مو با دریافت به اندازه اسیدهای چرب

اگر به دنبال جلوگیری از ریزش مو و همچنین تقویت موهایتان هستید باید با موادی که دارای اسیدهای چرب هستند دوست شوید. گردو، آجیل، تخم کتان، بادام، ماهی و آووکادو منابع طبیعی رایج از اسیدهای چرب سالم هستند.

از تخم کتان در هر یک از رژیم‌های غذایی‌تان استفاده کنید، فقط یادتان باشد آنها را به خوبی بجوید تا جذب بدن شود. ماهی‌هایی مثل قزل‌آلا و تُن، غنی‌ترین منبع حیوانی اسیدهای چرب هستند.

افزایش تولید کراتین با MSM

اگر میخواهید موهایتان تقویت شده و سرشار از پروتئین های مفید شوند به شما پیشنهاد میکنم حتما متیل سولفونیل متان مصرف کنید.  طبق تحقیقات انجام شده ، تمام افرادی که MSM مصرف کردند، هم کاهش ریزش مو و هم افزایش رشد مو را تنها ظرف 6  ماه تجربه کردند. مواد زیر به طور طبیعی سرشار از ام اس ام هستند.

 • شیر
 • گوجه فرنگی
 • ذرت
جلوگیری از ریزش مو

کم‌کاری غده‌ی تیروئید (هیپوتیروئیدی) و نازک شدن موها

ید ماده ای است که به درست کار کردن غده ی تیروئید کمک میکند. بنابراین برای جلوگیری از ریزش مو به دلیل کم کاری غده تیروئید، باید موادی را  مصرف کنید که سرشار از ید باشند. این مواد غذایی شامل موارد زیر میشوند.سبزیجاتی مانند:

 • کتانجکنُوری (جلبک)
 • دالس (نوعی جلبک دریایی)
 • کونبو (نوعی جلبک دریایی)
 • واکامه (نوعی جلبک دریایی)

برای دریافت نتیجه‌ی بهتر می‌توانید ۱۰۰ میلی‌گرم یا ۱ میلی‌لیتر از گیاه بلادر راک را برای عملکرد بهتر تیروئید به طور منظم مصرف کنید. این گیاه، منشأ اصلی یُد بود که در سال ۱۸۱۱ کشف شد و به طور گسترده از آن در درمان گواتر (تورم غده‌ی تیروئید ناشی از کمبود ید) استفاده شد. اگر فکر می‌کنید که از کم‌کاری غده‌ی تیروئید رنج می‌برید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

با ویتامین E آنتی‌اکسیدان

ویتامین E به تغذیه‌ی موهای آسیب‌دیده کمک می‌کند. علاوه بر این ویتامین  E  به توانایی بدن در تولید کراتین بیشتر کمک کرده و جلوی شکنندگی موها را می‌گیرد. شما میتوانید با تهیه کپسول ویتامین E  و مصرف یک عدد در روز ، مو و پوستتان را زیبا و شفاف کنید. با این حال، پیش از مصرف هر گونه مکمل، نخست با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف غذاهای سرشار از آهن جهت جلوگیری از ریزش مو

فقر آهن میتواند منجر به ریزش شدید موها شود. اگر به دنبال مواد غذایی هستید که سرشار از آهن باشند به شما موارد زیر را پیشنهاد میکنیم .

 • شیره‌ی قند
 • سبزیجات پربرگ
 • تره‌فرنگی
 • میوه‌های خشک
 • انجیر
 • انواع توت‌ها
 • گوشت قرمز
 • گوشت مرغ و طیور

بنابراین این غذاهای سرشار از آهن را به مقدار درست در رژیم غذایی‌تان بگنجانید تا دچار کم‌خونی نشوید. همینطور می‌توانید برای دریافت نتیجه‌ی سریع، پس از مشورت با پزشک، از مکمل‌های آهن هم استفاده کنید.

جلوگیری از ریزش مو

تقویت گردش خون در پوست سر با روغن رُزماری

روغن رُزماری از قدیم برای افزایش گردش خون در پوست سر استفاده شده است و نه تنها در جلوگیری از ریزش مو مؤثر است، بلکه رشد مو را هم تقویت می‌کند.

نکته مهم :  با وجود فایده ی بسیار روغن رزماری برای مو ، هرگز این روغن‌ فرّار را مستقیما به پوست یا موهای‌تان نمالید. چند قطره از روغن رُزماری را به یک روغن گیاهی مثل روغن نارگیل، بادام یا زیتون اضافه کنید و پوست سر را با این ترکیب روغنی ماساژ دهید. این ماساژ به شکل چشم گیری، ریزش مو را متوقف میکند.

افزایش تولید کلاژن با ویتامین C

کلاژن، یک عنصر مهم و بسیاری ضروری در ساختار مو است. با بالا رفتن سن، کلاژن شروع به تجزیه شدن می‌کند و همین اتفاق موها را شکننده می‌کند. از جمله بهترین راه ها برای تقویت سطح کلاژن در مو، افزایش میزان ویتامین C در رژیم غذایی روزانه است. مواد زیر به طور طبیعی سرشار از ویتامین سی هستند.

 • مرکبات
 • توت فرنگی
 • فلفل قرمز
جلوگیری از ریزش مو

جلوگیری از ریزش مو با روش های خانگی

روش های خانگی برای جلوگیری از ریزش مو بسیار مفید موثر هستند. علاوه بر این موضوع از سلامت آنها وشیمیایی نبودنشان خیالتان راحت است.

دانه‌های شانا برای جلوگیری از ریزش مو

دانه های شانا یک راحل حل گیاهی و بی ضرر برای جلوگیری از ریزش مو هستند. همچنین برای تقویت مو در بسیاری از نقاط جهان از دانه های شانا استفاده میشود. دو قاشق سوپ‌خوری پودر شانا را با یک قاشق سوپ‌خوری روغن نارگیل ترکیب کنید تا خمیری به دست آید. حالا این خمیر را روی پوست سر و موهای‌تان بمالید و بیشتر روی ریشه‌ی موها تمرکز کنید. پس از ۱۵ دقیقه، سر را با شامپو بشویید.

جلوگیری از ریزش مو

آلوئه‌ورا برای جلوگیری از ریزش مو

آلوئه ورا از جمله گیاهانی است که برگ آن به وفور در عطاری ها یافت میشود. این گیاه به شکل عجیبی در افزایش رشد مو و کاهش ریزش آنها موثر است. همچنین آلوئه‌ورا می‌تواند مشکلات مربوط به پوست سر از قبیل شوره و خارش سر را کاهش دهد.

آلوئه ورا سطح PH پوست سر را تنظیم میکند و ژل آن برای مبارزه با شوره‌ی سر هم مؤثر است. همچنین این گیاه مفید تاثیر فوق العاده ای در جلوگیری از ریزش مو دارد. برگی از گیاه آلوئه‌ورا را قطع کنید، لبه‌های دندانه‌دار برگ را برش بزنید، لایه‌ی بالایی برگ را جدا کنید و با کمک چاقو، ژل آلوئه‌ورا را از لایه‌ی پایینی جدا کنید. ژل را در مخلوط کن بریزید و سپس مایع یکدست به دست آمده را به پوست سر و موها بمالید. پس از ۴۵ دقیقه تا یک ساعت، ماسک را با آب فراوان بشویید. این ماسک را میتوانید هر هفته ، سه تا چهار بار استفاده کنید .

شیر نارگیل برای جلوگیری از ریزش مو

شیر نارگیل  رشد مجدد موها را تقویت و ریزش آن را کنترل می‌کند. اگر میخواهید خیلی سریع نتیجه بگیرید موهایتان را آغشته به شیر نارگیل کنید. علاوه بر این میتوانید میوه نارگیل را رنده کرده و در مخلوط کن بریزید. آب حاصل از مخلوط شدن نارگیل را مستقیم روی پوست سر و یا نوک مو ها بریزید و بعد از نیم ساعت با آب کافی بشویید. این کار نازک شدن موها را متوقف و رشد مجدد موها را تقویت می‌کند.

کشک

اگر میخواهید موهایتان در عین نرم و لطیف شدن ، درخشان نیز بشوند به شما کشک را پیشنهاد میکنیم. البته این را هم فراموش نکنید که کشک برای جلوگیری از ریزش مو فوق العاده است. به دو روش میتوانید از کشک استفاده کنید.

روش اول مالیدن مستقیم کشک به روی سر است و روش دوم که نتیجه بهتری نیز دارد ترکیب کردن دو قاشق سوپ خوری کشک با یک قاشق سوپ خوری عسل است .این ماسک ترکیبی را ۳۰ دقیقه روی سر نگه‌ دارید و سپس با آب فراوان بشویید.

جلوگیری از ریزش مو

ریشه‌ی شیرین‌بیان برای جلوگیری از ریزش مو

شاید برایتان جالب باشد که بگوییم شیرین بیان دوست صمیمی موی شماست. شیرین‌بیان گیاهی است که در پیشگیری از ریزش و آسیب مو، می‌تواند بسیار مؤثر باشد. این گیاه برای رهایی از خارش پوست سر و تسکین آن نیز مفید است. اگر شوره‌ی سر دلیل ریزش مو باشد، شیرین‌بیان می‌تواند اثربخش باشد.

خب سوال اینجاست که چطور باید این گیاه را استفاده کرد؟ چند رشته از ریشه‌های شیرین‌بیان را یک شب تا صبح در شیر خیس کنید. صبح، ریشه‌های خیس‌خورده‌ی شیرین بیان را بکوبید تا به صورت خمیر درآید. پیش از خواب، این خمیر را به نقاط بی‌موی سر بمالید و صبح با شامپو سرتان را شستشو دهید.

سفیده‌ی تخم‌مرغ برای جلوگیری از ریزش مو

سفیده تخم مرغ نیز از جمله موادی است که تاحد زیادی به جلوگیری از ریزش مو کمک میکند. سفیده‌ی تخم‌مرغ سرشار از پروتئین و ویتامین‌ها است. بنابراین طبیعی است که به موها کمک میکند تا درخشان تر شده و لطیف تر باشند.

برای استفاده از تخم مرغ بایدچکار کنیم؟ چند تخم مرغ را بشکنید و زرده‌ها را کنار بگذارید. سفیده‌ی تخم‌مرغ‌ها را به عنوان ماسک به پوست سر و موهای‌تان بمالید. این درمان، برای جلوگیری از ریزش مو مؤثر است، به ویژه اگر ریزش مو در اثر کمبود مواد مغذی و خشکی موها باشد. پس از ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت موها را بشویید. این ماسک موها را قوی‌تر و سالم‌تر خواهد کرد. برای کاهش ریزش مو و تقویت رشد موها، این روش  را حداقل ۱ بار در هفته تکرار کنید.

جلوگیری از ریزش مو

برگ یا گل ختمی

از برگ و گل گیاه ختمی  برای پیش گیری و جلوگیری از ریزش مو، تقویت رشد مو، درمان موخوره و درمان شوره‌‌ی سر استفاده می‌شود. این گیاه همه فن حریف است.

۱۵-۱۲ عدد گل ختمی را همراه ۲ قاشق سوپ‌خوری روغن نارگیل حرارت دهید. مایع را صاف کنید و روغن روی آن را جمع کنید. یک شب تا صبح، پوست سر و موهای‌تان را آغشته به این معجون کنید و صبح سرتان را بشویید.

برای استفاده از برگ‌های ختمی، تعدادی از آنها را بکوبید تا خمیری به دست آید. آن را به پوست سر و موها بمالید. پس از ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت با آب بشویید. این گیاه به صورت خودکار، ریزش مو را کنترل و رشد آن را افزایش میدهد.

پیاز برای جلوگیری از ریزش مو

پیاز معجزه میکند. شاید از شنیدن این جمله کمی تعجب کنید اما باید بدانید که سولفور (گوگرد) زیاد موجود در پیاز به بهبود گردش خون در فولیکول‌های مو کمک می‌کند.

همچنین آب پیاز را هم دست کم نگیرید چرا که خاصیت ضدباکتری دارد و می‌تواند میکروب‌ها و انگل‌ها را از بین ببرد. آب پیاز را به پوست سر بمالید و پس از نیم ساعت با شامپو بشویید.

جلوگیری از ریزش مو

چغندر قرمز (لبو)

چغندر قرمز یا لبو سرشار از فسفر، کلسیم، پروتئین، پتاسیم، کربوهیدرات، ویتامین B و C است. آب چغندر قرمز را هر روز بنوشید یا برای رشد سریع و سالم مو، آن را در رژیم غذایی‌ عادی‌تان بگنجانید. راه دیگر، استفاده از برگ‌های چغندر قرمز است.

چطور باید از لبو استفاده کنیم؟ برگ‌های چغندر قرمز را در آب بجوشانید، پس از کوبیدن برگ‌های جوشیده، خمیر به دست آمده را به پوست سر و موها بمالید و بگذارید ۳۰ دقیقه بماند و سپس با آب بشویید. برای رشد بهتر مو و رسیدن زودتر به نتیجه، این پروسه را حداقل دو بار در هفته دنبال کنید.

آب اسفناج و کاهو

این که اسفناج و کاهو تا چه میزان برای موها مفید هستند و حاوی چه مواد معدنی و ویتامین هایی هستند را تقریبا همه میدانند.  آهن و بیوتین در این دو گیاه به صورت فراوان یافت میشوند.بهترین روش توصیه‌شده‌ی مصرف آنها جهت دریافت بهترین نتیجه این است که آنها را به صورت نیم‌‌پز یا پخته مصرف کنید. همچنین می‌توانید با اسفناج و کاهو یک اسموتی درست کنید و دو بار در روز این نوشیدنی را میل کنید.

جلوگیری از ریزش مو

سرکه‌ سیب

سرکه‌ی سیب برای جلوگیری از ریزش مو می‌تواند مؤثر باشد و موها را نرم می‌کند. سرکه و آب را به یک نسبت مساوی (یک به یک) با هم ترکیب کنید و آن را در یک بطری اسپری بریزید و روی پوست سر و موها اسپری کنید.

پوست سر آغشته به آب و سرکه را کمی ماساژ دهید و پس از ۵ دقیقه با یک شامپوی ملایم بشویید. اگر از بوی سرکه‌ی سیب خوشتان نمی‌آید، مقدار کمی روغن نارگیل به آن اضافه کنید توصیه میکنیم برای استفاده بهتر حداقل در هر هفته دوبار این کار را انجام دهید.

آب سیب‌زمینی برای جلوگیری از ریزش مو

همانطور که میدانید کمبود مواد معدنی به ریزش مو کمک میکنند. علاوه بر این سبب شکنندگی و آسیب پذیر بودن مو نیز میشوند. سیب‌زمینی روش خوبی برای جلوگیری از ریزش‌ مو در این مورد است. سیب‌زمینی سرشار از ویتامین B6، ویتامین C، منگنز، فسفر، مس و نیاسین است که برای تقویت رشد مو مفید هستند.

روش استفاده از سیب زمینی : چند سیب‌زمینی تمیز را رنده ‌کنید و سپس آب آن را جدا کنید. پوست سر و موهای‌تان را مستقیما آغشته به آب سیب‌زمینی کنید. پس از ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت (اجازه ندهید این ماسک روی سرتان خشک شود)، سرتان را با آب بشویید.

روغن گلرنگ برای جلوگیری از ریزش مو

اسم گلرنگ که را که میشنویم ناخودآگاه ذهنمان به سمت برند معروف شامپو جبب میشود. اما نه منظور ما روغن گلرنگ است. شما می‌توانید برای جلوگیری از ریزش مو و طاسی از روغن گلرنگ استفاده کنید.

 این روغن سرشار از اسیدهای چرب تک‌سیرنشده و اسیدهای چرب اشباع‌نشده‌ای است که برای سلامت موها حیاتی هستند. به این نکته در هنگام خرید روغن گلرنگ توجه کنید. دو نوع روغن گلرنگ وجود دارند که از هر دوی آنها می‌توانید برای مراقبت از مو استفاده کنید. روغن گلرنگ برای موهای فِر شده، رنگ‌شده و خشک مفید است. شب‌ها از این روغن برای ماساژ پوست سر استفاده کنید و صبح موهای‌تان را شستشو دهید.

جلوگیری از ریزش مو

روغن هسته‌ی انگور

اگر به دنبال یک حالت دهنده و در عین حال تقویت کننده موی طبیعی هستید به شما روغن هسته انگور را پیشنهاد میکنیم. این روغن همچنین برای درمان موهای ضعیف و شوره سر نیز مفید است. برای داشتن موهای زیبا و سالم، می‌توانید از روغن هسته‌ی انگور به عنوان یک محصول مراقبت از مو استفاده کنید. روغن هسته‌ی انگور حاوی آنتی‌ اکسیدان‌ هایی است که می‌تواند در کنترل تولید دی‌هیدروتستوسرون در ریشه‌های مو ، مؤثر باشند. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که تولید نامتعادل DHT یکی از دلایل اصلی ریزش مو است و در نتیجه روغن هسته ی انگور درمانی طبیعی برای آن است. هر شب به طور منظم، پوست سر و موهای‌تان را با این روغن ماساژ دهید و صبح موهای‌تان را شستشو دهید.

شنبلیله برای جلوگیری از ریزش مو

دانه‌های شنبلیله سرشار از هورمون‌هایی است که به رشد مو و ترمیم فولیکول‌های مو کمک می‌کنند. هم‌چنین این دانه‌ها حاوی اسید نیکوتینیک و پروتئین هستند که ساقه‌ی مو و رشد آن را تقویت می‌کنند.

روش استفاده شنبلیله : دانه‌های شنبلیله را یک شب در آب خیس کنید و صبح روز بعد، آنها را بکوبید تا خمیری یکدست به دست آید.

این خمیر را به پوست سر و موها بمالید. سرتان را با کلاه رنگ مو بپوشانید تا خمیر خشک نشود و بین ۳۰ دقیقه تا یک ساعت بعد موهایتان را با آب فراوان بشویید. دقت کنید از هیچ ماده شوینده و شامپویی برای شستشو استفاده نکنید.

این روش را به مدت یک ماه ادامه دهید و سعی کنید در هر هفته دوبار از این خمیر به موهایتان بمالید.

تهیه شده توسط تیم تحریریه وبسایت زیباشیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
درمان هر نوع جوشی «فقط در 15 روز» برای اولین بار در ایرانمیخوام بیشتر بدونم
+
بستن